Voda

Voda

SERVICE OVERVIEW

V rámci vodovodních prací provádíme veškeré montáže rozvodů a zařizovacích předmětů. Nabízíme také rekonstrukce a opravy vodovodního potrubí i kanalizací a montáže alternativních zdrojů ohřevu vody, jako jsou např. solární systémy.

Nabízíme širokou škálu druhů potrubí z různých materiálů a o různých rozměrech, kdy každý typ je vhodný pro jiné účely. Veškeré materiály a produkty odebíráme pouze od prověřených dodavatelů a zároveň je v případě zájmu prodáváme také jako jednotlivé kusy přímo na naší prodejně ve Vyškově.
V rámci vodovodních instalací se zabýváme i montážemi ponorných čerpadel, vřetenových čerpadel a čerpadel do studny a vrtů.

V rámci vodovodních instalací poskytujeme:

PLAN AND DETAILS

Upgrade electrical panel or wiring$1,243.76 fixed fee (install new 100-amp panel);
Switcher and breaker repair$112.00 – $154.00 (depending on the complexity);
Ceiling fan installation/replacement$100.00 – $175.00 (contact us for detailed calculation);
New construction$195.00 per wiring.

POPULAR QUESTIONS

Every renovation project requires a lot of expenses. They include such bulks as materials and labor. Materials, in turns, include tile, mortar, grout, rough plumbing materials, paint and many other. If you need to  make a calculation of your future renovation project, please give us a call or email us, and our manager will help you with this issue.

Depending on dimensions of the space and amount of work, it takes from a week to a 2-3 month to complete the renovation project.

The total budget may vary as sizes of rooms are very different. For example, approximate budget for a basic bathroom renovation is from $3500 to $5000. If you need detailed calculation of materials and work, please contact our Customer Service Department.

Renovation project can be initiated by the clients. If you need to reconstruct your old house, a room or a basement, you need to appeal to us, approve the project and budget and we’ll start working.